Epizooti

Här samlar vi information om smittsamma djursjukdomar.

Jordbruksverket är ansvarig myndighet för smittsamma djursjukdomar och det är också Jordbruksverket som svarar på frågor om dessa. Kontakta veterinär om du märker förändringar av hälsoläget hos dina djur.

Rapportera fynd av döda djur

Du kan hjälpa till att bromsa in smittan av smittsamma djursjukdomar genom att rapportera fynd av döda vilda fåglar till Sveriges veterinärmedicinska anstalt, SVA.

Kontakt

Chef miljö- och byggförvaltningen

Margaretha Åslund, tillförordnad
Telefon: 0241-151 90
E-post: margareta.aslund@gagnef.se

Byggnadsinspektör

Hampus Åkerman
Telefon: 0241-151 54
E-post: hampus.akerman@gagnef.se

Byggnadsinspektör

Mikael Ginstrup
Telefon: 0241-151 94
E-post: mikael.ginstrup@gagnef.se

Bygglovshandläggare

Petra Estéen
Telefon: 0241-151 64
E-post: petra.esteen@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Tomas Skymning
Telefon: 0241-151 04
E-post: tomas.skymning@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Sofia Nyberg
Telefon: 0241-151 96
E-post: sofia.nyberg@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Linn Bertilsson
Telefon: 0241-155 41
E-post: linn.bertilsson@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Helena Hamvall
Telefon: 0241-151 95
E-post: helena.hamvall@gagnef.se

Livsmedelsinspektör

Anders Eslind
Telefon: 0241-151 97
E-post: anders.eslind@gagnef.se

Kommunbiolog

Pia Söderström
Telefon: 0241-152 16
E-post: pia.soderstrom@gagnef.se