Har du fått ett brev från SCB? Då vill vi gärna höra din åsikt!

Just nu pågår SCB:s medborgarundersökning och Gagnefs kommun är med!
Om du är en av dem som har fått ett brev från Statistiska centralbyrån (SCB) – ta gärna några minuter och svara på enkäten. Dina svar är viktiga för kommunens utveckling.

– Det här är ett viktigt tillfälle för invånarna att ge sin bild av hur det är att leva och bo i Gagnef, säger Fredrik Jarl, kommunstyrelsens ordförande. – Ju fler som svarar, desto bättre beslutsunderlag får vi för att kunna prioritera rätt.

– Resultaten från undersökningen är en viktig del av kommunens styrmodell. De används i både den politiska styrningen och i det dagliga utvecklingsarbetet i våra verksamheter, säger Fredrik Sundqvist, kommunchef.

Dina svar gör skillnad

Undersökningen handlar bland annat om trygghet, service, skola, omsorg, miljö och delaktighet. Resultaten visar vad som fungerar bra och vad vi behöver förbättra – utifrån hur invånarna själva upplever kommunen.

Det är SCB som genomför undersökningen och svaren behandlas på ett säkert sätt. Resultaten redovisas endast i sammanställd form och kan inte kopplas till enskilda personer.

Du kan skicka in ditt svar via post fram till och med den 3 november, för webbenkät är sista svarsdatum den 5 november.

Tack för att du tar dig tid – dina svar formar framtidens Gagnef!