Bygga, bo och miljö

Här får du information om sådant som rör ditt boende i kommunen. Du kan bland annat läsa om kommunens planarbete, om vatten och avlopp, bygglov och om energi och avfall.

Ansökan om bygglov – görs via vår e-tjänst Ansökan om bygglov, rivningslov och marklov.

Företagare kan hitta information som berör sina verksamheter under Näringsliv – Tillstånd och tillsyn

Följ länkarna nedan om du har verksamhet och/eller hanterar:

Mest besökta

Kontakt

Förvaltningschef miljö- och bygg

Pia Söderström
Telefon: 0241-152 16
E-post: pia.soderstrom@gagnef.se

Byggnadsinspektör

Hampus Åkerman
Telefon: 0241-151 54
E-post: hampus.akerman@gagnef.se

Byggnadsinspektör

Mikael Ginstrup
Telefon: 0241-151 94
E-post: mikael.ginstrup@gagnef.se

Bygglovshandläggare

Petra Estéen
Telefon: 0241-151 64
E-post: petra.esteen@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Tomas Skymning
Telefon: 0241-151 04
E-post: tomas.skymning@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Sofia Nyberg
Telefon: 0241-151 96
E-post: sofia.nyberg@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Linn Bertilsson
Telefon: 0241-155 41
E-post: linn.bertilsson@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Helena Hamvall
Telefon: 0241-151 95
E-post: helena.hamvall@gagnef.se

Livsmedelsinspektör

Anders Eslind
Telefon: 0241-151 97
E-post: anders.eslind@gagnef.se