Tillstånd och tillsyn

För vissa verksamheter krävs tillstånd eller anmälan till kommunen eller andra myndigheter.

Här kan läsa mer om de lagkrav som gäller för olika verksamheter och hitta blanketter som behövs.

Miljö- och byggförvaltningen är även tillsynsmyndighet för många verksamheter, och det står även mer om detta under ämnesrubrikerna till vänster. 

För verksamhet/åtgärder i vattenskyddsområde se rubriken Vattenskyddsområden under Natur, strand- och vattenskydd

Vattenskyddsområden

Kontakt

Chef miljö- och byggförvaltningen

Margaretha Åslund, tillförordnad
Telefon: 0241-151 90
E-post: margareta.aslund@gagnef.se

Byggnadsinspektör

Hampus Åkerman
Telefon: 0241-151 54
E-post: hampus.akerman@gagnef.se

Byggnadsinspektör

Mikael Ginstrup
Telefon: 0241-151 94
E-post: mikael.ginstrup@gagnef.se

Bygglovshandläggare

Petra Estéen
Telefon: 0241-151 64
E-post: petra.esteen@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Tomas Skymning
Telefon: 0241-151 04
E-post: tomas.skymning@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Sofia Nyberg
Telefon: 0241-151 96
E-post: sofia.nyberg@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Linn Bertilsson
Telefon: 0241-155 41
E-post: linn.bertilsson@gagnef.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Helena Hamvall
Telefon: 0241-151 95
E-post: helena.hamvall@gagnef.se

Livsmedelsinspektör

Anders Eslind
Telefon: 0241-151 97
E-post: anders.eslind@gagnef.se

Kommunbiolog

Pia Söderström
Telefon: 0241-152 16
E-post: pia.soderstrom@gagnef.se